DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

TEKNOLOJİK SERA İLE BİNLERCE KADINA İŞ İMKANI DOĞACAK

Soma’da Yırca Mahallesi bölgesinde kurulması planlanan Teknolojik Sera’nın ön fizibilite raporları açıklandı. Açıklanan rapora göre teknolojik serada yapılması planlanan 1000 kişilik istihdamın 750’sini kadınlar oluşturacak.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
TEKNOLOJİK SERA İLE BİNLERCE KADINA İŞ İMKANI DOĞACAK

Zafer Kalkınma Ajansı ve Soma Belediyesi işbirliğiyle kurulması planlanan sera Soma Termik Santrali atık buharıyle işleyecek. Hazırlanan rapora göre seran 472,8 dekar sera alanı, 10,2 dekar sanayi alanı, 8,8 dekar idari ve sosyal tesis alanı, 7,3 dekar teknik altyapı alanı, 7,4 dekar katı atık alanı, 54,8 dekar yeşil alan, 13,7 dekar otopark, tır parkı ve lojistik alanı, 147 dekar yollar olmak üzere toplam 722,37 dekardan oluşacak. Yatırım süresi 2 yıl sürmesi taksim escort planlanıyor.

ÇOK ÖNEMLİ BİR KONUMDA

Teknolojik sera alanı yatırımı açısından Manisa ilinin Soma ilçesi uygun koşullara sahip. Soma ilçe merkezi Kırkağaç – Kınık – Savaştepe karayollarının kavşak noktasında, Bergama –Akhisar karayolu ile İzmir – Bandırma demiryolu üzerinde bulunuyor.
Soma’nın Manisa il merkezine 93 km, İzmir Limanı’na 135 km, Aliağa Limanına 85 km, Çandarlı Limanına 70 km, Adnan Menderes Hava Limanına 153 km mesafede olması, İzmir – İstanbul otoyolunun, İzmir – Çanakkale otoyolunun ve Bandırma – Aliağa yüksek hızlı tren hattının Soma’dan geçmesi ilçenin hem demiryolu hem de karayolu taşımacılığında kavşak noktası olması lojistik açıdan önemli bir yere sahip olmasını sağlıyor. Soma’dan Çandarlı limanına gidecek olan demiryolu sayesinde nakliyede kolaylık sağlanmış olacak. İlçede var olan termik santralin ısı kaynağının seracılıkta kullanılması hedeflenmektedir. Böylelikle, ekstra bir jeotermal kaynak suyu için kuyu ve reenjeksiyon kuyusu açılmasına gerek kalmayacaktır. Hâlihazırda çalışmakta olan santralin atık sıcak su buharından faydalanılacaktır. Yıllarca kömür madeni ile özdeşleşen Soma ilçesinde yaşanan maden faciası sonrasında alternatif sektörlerin gelişmesi için çalışmalar hızlandırılmış ve kuruluş işlemleri yapılan Soma Organize Sanayi Bölgesinde altyapı hizmetleri ve tahsis işlemleri başlama aşamasına gelinmiştir. Öte yandan ilde tarıma dayalı gıda sanayinin gelişmiş olması seralarda üretilecek olan ürünlerin katma değerinin artırılması açısından işletilip satılmasını kolaylaştıracaktır.
Akhisar ilçesinde bulunan askeri havaalanının sivil kullanıma açılması söz konusudur. Hem taşımacılık hizmeti için hem de vatandaşların kullanımı için kolaylık sağlanacaktır. Özellikle seracılık faaliyetiyle elde edilecek tarımsal ürünleri bozulmaksızın taşınabilecektir.

YORUM YAP