DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

TED, SOMALI ÇOCUKLARA MUHTEŞEM BİR GÜN YAŞATTI

Türk Eğitim Derneği(TED), Somalı çocuklar için düzenlendiği “TED Soma 23 Nisan Çocuk Şenliği” ile konser, çeşitli gösteriler ve etkinliklerle çocukların hayatına renk kattı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
TED, SOMALI ÇOCUKLARA MUHTEŞEM BİR GÜN YAŞATTI

Soma’da 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen ve 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciası sonrasında psikolojileri alt üst olan çocuklar için TED tarafından düzenlenen şenlikte Somalı çocuklar muhteşem bir gün yaşadı.

Soma’da yaşanan maden faciasının ardından başlattığı “Soma’ya El Ver” kampanyasıyla bölgedeki mağdur çocuklardan burs desteğini esirgemeyen ve aynı zamanda çocuklar için psiko-sosyal destek hizmetleri, gelişim düzeylerine uygun akademik ve kişisel gelişim olanakları ile birçok etkinlik ve çalışmalar düzenleyen  Türk Eğitim Derneği, şimdi de facianın ardından bölgede ilk kez yapılması planlanan  23 Nisan şenliğini gerçekleştirdi.

İlçedeki tüm çocukların katılımıyla Bülent Ecevit Parkı’nda gerçekleşen “TED  Soma  23 Nisan Çocuk Şenliği” ile  Soma’da balon ve bayraklar eşliğinde, gün boyunca coşku, barış ve sevinç dolu bir ortam hakim oldu. Konser ve gösterilerin düzenlendiği bu özel günde,  Türk Eğitim Derneği’nin tam eğitim burslu üniversite öğrencileri tarafından, şenlik alanında gün boyunca sanat ve sporla ilgili çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

Programa  Soma Kaymakamı Ahmet  Altıntaş ile Belediye Başkanı  Hasan Ergene, Milli Eğitim Müdürü  Mustafa Dikici, Somalı çocuklar ve aileleri katıldı.

“TED’İN SOMA’YA ÖNEMLİ KATKILARI VAR”

Programda ilk olarak konuşan  Soma Belediye Başkanı  Hasan Ergene, “Bugün  23 Nisan çocuklarımızın günü.  Türk Eğitim Derneği’nin Somamıza çok önemli katkıları var.  Soma maden faciasında yitirdiğimiz 301 maden şehidimizi bir kez daha rahmetle anıyorum. Facianın yıldönümü yine yaklaşıyor. O hüznü içimizde ilelebet yaşayacağız. Ama  Türk Eğitim Derneği gibi çok önemli sivil toplum örgütleri Somamıza çok güzel projelere imza atmaktalar.  Türk Eğitim Derneği ilçemizde geçen yıl bir yaz okulu açmıştı. Çok sayıda çocuğumuza dokundular, gelişimine katkı sundular. Bugünde  23 Nisan coşkusunu Somalı çocuklara yaşatmak için bu güzel organizasyonu tertip ettiler. Yine  Soma Çocuk Gelişim Merkezimizin katkılarıyla bu şenliğimizi gerçekleştiriyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

“UYKUSUZ GECELER SONRASINDA BU ORGANİZASYONU HAZIRLADIK”

Türk Eğitim Derneği(TED) burslu okuyan öğrenci grubu başkanı Ebru İpek Aktukbaş ise “88 yıllık köklü ve güçlü bir kurumun  Türk Eğitim Derneği’nin genç meşaleleri olarak Somalı kardeşlerimizin  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyoruz. Sizler için uzun süren hazırlıklar uykusuz geceler sonrasında bu organizasyonu hazırladık. Atamızın önderliğinde 1928’de yanan eğitim meşalesini gelecek kuşaklara yani siz kardeşlerimize aktarmak için buradayız. Ülkemizin geleceğini inşa etmek üzere sorumluluğumuzun bilincinde olarak hareket ediyoruz. ve şöyle diyoruz. 10 bin genç meşale daha aydınlık  Türkiye” ifadelerini kullandı. 

YORUM YAP