DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Soma Esnafı uygulamalı girişimcilik eğitimi alıyor

Soma Esnaf ve Sanatkarlar Odası, ilçemizde girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak ve kendi işini kurmak isteyen girişimcilere destek olmak adına, İŞKUR ve KOSGEB ile işbirliği içinde “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” düzenliyor.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Soma Esnafı uygulamalı girişimcilik eğitimi alıyor

18 Mart-21 mart 2017 tarihleri arasında, Soma Esnaf  Kredi ve Kefalet Kooperatifinin Eğitim Salonunda başlayacak eğitimler 4 sınıfta toplam 100 girişimciye verilecek. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Soma Esnaf ve Sanatkarlar Odası Genel Sekreteri Esin Ayan, “Son zamanlarda gerek üyelerimizden gerekse ticarete atılmak isteyen vatandaşlarımızdan yoğun bir talep gelmeye başlamıştı. Biz de ilçemizde girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak ve kendi işini kurmak isteyen girişimcilerimize destek olmak adına uygulamalı girişimcilik eğitimi düzenlemeye karar verdik. Ekonomiye yeni girişimcilerin kazandırılması istihdam demek, üretimde ve mükellef sayısında artış demek. Kalkınmanın ve ekonomide sürdürülebilir refahın yakalanabilmesi ancak bu yolla sağlanabilecektir.” dedi.
Girişimciliğin bütün icatlardan daha önemli hale geldiğine dikkat çeken Ayan; “Hayal kuran, hayallerini yazan ve hayalleri için mücadele eden insanlara ihtiyacımız var. Ülkemizin içinden geçmekte olduğu bu sıkıntılı süreçte, bir ve birlik olmanın önemini bir kez daha kavradık. Biz de oda olarak, kurumların ortak paydada buluşarak iş üretebilmesinin, tek başlarına iş üretebilmelerinden kolay olduğunun bilinciyle, İŞKUR ve KOSGEB ortaklığında bu yola çıkmaya karar verdik.” dedi.
İŞKUR Soma Hizmet Merkezi Meslek Danışmanı Damla Dindar ise “Sivil toplum kuruluşlarının ve meslek kuruluşlarının girişimcilik programlarına destek veriyoruz. KOSGEB’le her zaman yakın işbirliği içerisinde olmaya özen gösteriyoruz. Çünkü girişimcilik de işsizlikle mücadelede önemli bir yöntemdir. İstihdam politikalarının geliştirilmesi açısından yeni girişimcilere ihtiyaç duymaktayız. İŞKUR olarak yılda iki kez, kendi işini kurma isteyen ve girişimcilik eğitimi almış engelli vatandaşlarımızın sunduğu projelere 36 bin TL karşılıksız, hibe veriyoruz. 4 gün sürecek, 32 saatlik temel eğitimin dışında ek modüllerle KOSGEB destekleri, yeni iş kuranlara dönük desteğin mevzuatı, başvuru aşamaları, iş planın hazırlanması, pazar araştırmasının yapılması, yönetim planı oluşturulması, yatırım fizibilitelerinin yapılması ve e-ticaret konuları işlenerek, katılımcılarda girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak, girişimcileri iş planı kavramı ile tanıştırarak başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamak, eğitim sonunda girişimci adaylarının kendi iş fikirlerine yönelik iş planlarını hazırlayabilecek bilgi ve deneyimi kazandırmak hedeflenmektedir. Eğitime katılacak kursiyerlerden işsiz olan katılımcılara günlük 20 lira cep harçlığı İŞKUR tarafından ödenecek.
Eğitimi başarı ile tamamlayıp “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılım Belgesi” alanlar işletmelerini açtıkları takdirde KOSGEB mevzuatı çerçevesinde 50 bin liraya kadar hibe, 100 bin liraya kadar da geri dönüşümlü olmak üzere, 150 bin liraya kadar destek kredisi verilecek. Kredinin hibe olmayan kısmının geri ödemesi de, işletme kurulduktan 2 yıl sonra üçer aylık eşit taksitlerle faizsiz olarak yapılacak. 
Kurslar öncesinde Soma esnaf ve Sanatlkarlar Oasında projelerini ve hedeflerini İŞKUR ve KOSGEP Eğitmenine anlatan girimci adayları mülakat sonrasında kurslara tabi olacak. 4 gün ve 32 saatten oluşacak Girişimcilik eğitimleri ise KOSGEP Eğitmeni Aysel Kuşaksız Tanboğa tarafından verilecek.

YORUM YAP