DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Soma Endüstri Meslek Lisesi'ne yeni bölümler

Soma Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yeni bir alana kavuştu. Okul Müdürlüğünün yoğun çabalarıyla açılması teklif edilen Alanlar olan Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri ve MEKATRONİK Bölümü Maden Teknolojisi Madencilik bölümü Bakanlık tarafından onaylanarak 2017-2018 yılında eğitime başlaması kabul edildi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Soma Endüstri Meslek Lisesi'ne yeni bölümler

Müjdeyi öğrenci ve öğretmenleriyle paylaşan Okul Müdürü Samih İLİ, çağın gerektirdiği mesleklere yöneldiklerini ve bu kapsamda Endüstri Meslek Lisesine yeni alanların açılması teklifini sunduklarını, bu tekliflerin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün destek ve onaylarıyla Bakanlığa sunulduğunu ve Mekatronik bölümü ile Madencilik bölümünün onaylandığının müjdesini verdi. Öğrenci ve velilerinin bilgilendirileceğini belirten İLİ, okulun 9. Sınıf öğrencilerinin tercihte bulunabileceğini belirtti.
BAŞARILI ÖĞRENCİLERİN İLK TERCİHİNDE YER ALACAK
9. Sınıfta okuyan öğrencilerin tercih yaptığı döneme açılan alan onayının yetişmesiyle şu anda okuyan öğrencilerin tercih yapabileceği belirtiliyor. Yoğun bir talep olduğu düşünülen Mekatronik bölümünün onaylanması ile birlikte öğrencilerin bu alana yerleşmek için ders notlarını yükseltmek amacıyla yoğun bir çalışma temposuna ve yarış içine girecekleri belirtiliyor.
Okul Aile Birliği Başkanı Sami YÖRÜK; Müdürümüzün göreve başladığından bu yana okulun daha rekabetçi olması için çeşitli çalışmalar yaptığını biliyoruz, Bunlardan biri de TEOG başarısı yüksek olan öğrencilerin tercih etmesi için tanıtımlar yapmasıydı. Meslek lisesi diplomasının değerli olduğunu ve bu değerli alanlara bir de Mekatronik bölümünün açılması başarılı öğrencilerin gözünü okulumuza çevirmesine neden olacak ve buradan yetişecek öğrenciler ilçemize katkı sağlayacaktır dedi.
MEKATRONİK BÖLÜMÜNÜ TANIYALIM:
Endüstride otomatik üretim yapan makinelerin bakımı, onarımı, programlanması ve temel olarak imalatı, otomasyon sistemlerinin ağ yapılarını kullanarak üretimin ölçümü, izlenmesi ve denetlenmesi için donanım ve yazılım işlemlerini yapma yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır. 
Mekatronik; robot teknolojisinin her alanında yaygın şekilde kullanılmaktadır.Günümüzde teknolojinin bir gereği hatta zorunluluğu olmuştur. Ürün tasarımı, sistem dinamiği ve akıllı kontrol, üretim süreçlerinin gözlenmesi, modellenmesi ve kontrolü, kuvvet elektroniği, mikrosistem tasarımı ve uygulamaları, endüstriyel kontrol tasarımı, algılayıcılar ve robot sistemleri, görüntü işleme, sistemler arası iletişim ağları, yapay zekâ ve sanal gerçeklik gibi konuları içermesi nedeni ile savunma sanayii, otomotiv ve tekstil sektörleri için önemli meslek dallarının başında gelir. 
ENERJİ KENTİ SOMA DA İHTİYAÇ DUYULAN ALAN MADENCİLİK BÖLÜMÜNÜN GELECEĞİ PARLAK
Başkan Sami YÖRÜK: Maden ve enerji diyarı olan Soma ilçemizde bu alanların açılması ile hem Soma’lı gençlerimize fırsat oluşturulmuş hem de bu alanların ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücü karşılanmış olacak.  Soma Meslek yüksekokulunda da bu bölümlerin olması ise öğrencilerimizin Yüksek öğretimlerini hem kendi bölgelerinde zahmetsizce tamamlayabilecekler hem de yaşadığı bölgede iş imkanı bulacaklar dedi. 

YORUM YAP