DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Nusaybin'den Soma'ya uzanan hikaye

TFF Bayanlar 2. Lig’de yer alan Nusaybin Gençlikspor’da oynayan Berfin Demir, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği bölümünü kazanınca kendi isteğiyle 3. ligde yer alan Soma Zaferspor’da oynamaya karar verdi. Soma Zaferspor’da oynayabilmek için kendi cebinden para vererek kulübünden bonservisini alan Berfin, “Neden böyle birşey yaptın.” sorusuna ise ‘Soma faciasından çok etkilendiğim için Soma’daki arkadaşlarımla oynamak onlarla birlikte top koşturmak.” yanıtını verdi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Nusaybin'den Soma'ya uzanan hikaye

Berfin’in Mardin’in Nusaybin ilçesinden Soma’ya uzanan hikayesi tam da örnek olacak cinsten. İşitme engelliler bayan milli futbol takımında oynayan Berfin Nusaybin’deki kulübünden kendi parasıyla bonservisini alarak Soma Zaferspor’a transfer oldu. 
“KENDİ PARASIYLA BONSERVİSİNİ ALDI”
Konuya ilişkin konuşan Soma Zaferspor futbolcusu Berfin Demir, “1998 Mardin Nusaybin doğumluyum. 4 yıl boyunca Kadınlar 2. Ligde yer alan Nusaybin Gençlikspor’da futbol oynadım. Lise 2. sınıftayken Soma’da maden faciası olmuştu. Olaydan dolayı çok üzülmüştüm. Daha lise öğrencisi olduğum için elimden birşey gelmiyordu. İki yıl daha okul ve futbala devam ettim. Akademiye hazırlandım, Manisa Celal Bayar Üniversitesi’ni kazandım. Manisa’ya okumaya geldim. İlk dönem okulumu ve kalacak yerimi ayarlamak için futbola ara verdim. Soma’da bayan futbol takımı olduğunu duyunca burada oynamak istedim. Buraya gelerek oynamak istediğim arkadaşlarımı ve insanlarını tanıdım. Ardından lisansımı almak istediğim eski takımım para istedi. Buradaya geldiğimde takımın ekonomik gücünü biliyordum. Hiç söz konusu bile olmadı. Kendi çabamla, paramla lisansımı alarak Soma’ya geldim.  Buradaki kızları tanımak, onlarla birlikte top koşturmak istedim. Burada takımla çok iyi uyum sağladım, arkadaşlarımı insanlarını çok sevdim. Çok disiplinli bir kullüp.  Burada olmaktan çok mutlu oluyorum. Hem okuluma destek hem de hobi olarak futbol oynamayı çok seviyorum. Soma’yı çok sevdim.”
“AYNI ZAMANDA İŞİTME ENGELİ DE VAR”
Aynı zamanda yüzde 55 bir işitme engeli de söz konusu olan Berfin, “Doğuştan bir kaybım var. İşitme Engelli Milli takımda da oynadım. Derslerde biraz sıkıntı yaşıyordum. Daha iyi duyabilmek için cihaza başvurdum. Heyet raporu alarak cihazıma kavuştum. İnşallah hayırlısı olur. Nusaybin’deki şartlardan dolayı futbol oynamak çok zor oluyordu. Yapabilecek birşey yoktu, oynamak istediğimiz için oynuyorduk.”
“FUTBOL ERKEK İŞİ DEĞİL”
Futbol oynamak çok güzel, ben bütün bayanların oynayabileceğini düşünüyorum. Çoğu kişi bayanlar nasıl futbol oynar, diye yargılıyorlar ama hiçde öyle birşey yok. 81 il de 81 takımdan daha fazla bayan futbol takımı var. Futbol sadece erkek işi değil, bir bayan da rahatlıkla isterse oynayabilir. Bayanlara da erkeklere de yakışıyor. Futbol oynamayı çok seviyorum. 
“HİKAYESİ BİZİ ÇOK DUYGULANDIRDI”
Soma Zaferspor Kulübü Antrenörü ve Kulüp Başkanı Hakan Arslancan ise “Aramıza bir arkadaşımız katıldı. Hikayesini sonradan öğrendik. Çok gurur duyulan onur duyacağımız ve kendisi açısından örnek davranış sergilemiş bir arkadaşımız. Berfin’in durumunu yaptıklarını sonradan öğrendik. bu bizi çok mutlu etti diğer taraftan da üzdü. Ekonomik durumu çok da iyi olmayan bir ailesi olduğunu da öğrendik. Kendisi sadece bizde futbol oynayabilmek için transfer parasını ödemiş. Yeni öğrendik. Tabiki onu da mağdur etmeyeceğiz. Bunun için bir kaynak bulmaya çalışacağız. Keşke güçlü bir kulüp olsakta daha fazla destek olsak katkı sağlasak. Maden kazasından sonra çok üzüldüğünü söyledi ardından da Manisa Celal Bayar Üniversitesini kazandığı için çok sevindiğini belirtti. Manisa’da kalacak yer ve diğer problemlerini de hallederek futbol oynamak için bize müracat etti. Kendisi gurur duyulacak bir örnek davranış sergilemiştir. Kızlarımıza ve herkese örnek olmasını diliyorum.” dedi.
OLİMPİYATLARA SOMA ZAFERSPOR’DA HAZIRLANIYOR”
Arslancan konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi, “Kendisinin yüzde 50’nin üzerinde bir işitme kaybı da var. İşitme engelli milli takımında da oynuyor aynı zamanda. Geçen gün bizi milli takım hocası da aradı. Berfin’i iyi hazırlamamızı Haziran ayında Samsun’da İşitme Engelliler olimpiyatları olduğunu oraya katılacağını söyledi. Bizde onu hazırlamaya çalışıyoruz. Böylece içimizde bir tane daha milli oyuncumuz olmuş oldu.” 

YORUM YAP