DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Arda sayesinde görme engelliler Türkiye'yi daha iyi tanıyabilecek

Rıfat Dağdelen Anadolu Lisesi’nde eğitim gören 11. sınıf öğrencisi görme engelli Arda Özgür sınıf arkadaşları ve öğretmenleri Sözer Vurgun ile birlikte kendisiyle aynı kaderi yaşayan görme engellilerin eğitim hayatını kolaylaştıracak muhteşem bir proje geliştirdi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Arda sayesinde görme engelliler Türkiye'yi daha iyi tanıyabilecek

Görme engellilerin hayata bağlanması için belki de bir umut olacak olan Arda ile geliştirilen proje sayesinde binlerce proje içinde Rıfat Dağdelen Anadolu Lisesi üst üste üçüncü kez TUBİTAK finallerine kaldı. Coğrafya alanında danışmanlığını Sözer Vurgun’un yaptığı projede Arda Özgür finallere kalan görme engelli ilk öğrenci olarak önemli bir başarı daha elde etmiş oldu. Türkiye haritası üzerine görme engellilerin dokunarak rahatlıkla algılayabildiği kabartmalarla ülkemizi daha iyi tanıyacağını belirten Sözer Vurgun, Arda’nın bu haritalar sayesinde Coğrafya dersinde büyük başarılar elde ettiğini kaydetti. 
TÜRKİYE’Yİ DAHA İYİ TANIYACAKLAR
Dokunma duyusu görme engellilerin yazılı ve grafik bilgiye erişim ve aynı zamanda çevrelerinin ve ortamlarının özellikleri hakkında bilgi edinmek için kullandıkları temel duyudur. Şimdiye kadar dokunulabilir haritalar, sadece dokunularak algılanabilir yükseltilmiş kabartmalar içermiştir. Coğrafya öğretmeni Sözer Vurgun ve Resim Öğretmeni Barış Tuzak tarafından desteklenen bu projede Arda Özgür’ün kullandığı Dokunsal Haritalarda ise bilgi farklı doku ve desen ile hazırlanarak dokunulabilir sembollerle ve Braille etiketleri (kabartmalı yazı) ile ifade edildi. 
Arda Özgür, “Bu başarımda 9. sınıftan itibaren en büyük destekçim olan her zaman yanımda olup beni maddi manevi yanlız bırakmayan danışman öğretmenim Sözer Vurgun’a, proje aşamasında büyük destek sağlayan Barış Tuzak hocama ayrıyetten bizim her zaman yanımızda olan desteğini bizden esirgemeyen okul idaremize, öğretmenlerime, okul arkadaşlarıma, aileme çok teşekkür ediyorum.” dedi.
“ZOR OLAN İŞLERİ KOLAYLAŞACAK”
Coğrafya Öğretmeni Sözer Vurgun, “Dokunsal haritalar ile görme engellilerin coğrafya eğitim sürecinden daha fazla ve daha etkin olarak yaralanması sağlandı. 
Harita bilgisi ve uygulamaları gibi oldukça zor bir konuda Dokunsal Haritaların görme engelli öğrencilerin akademik başarılarını olumlu etkilediği somut sonuçlar ile görülmüştür.” dedi. 
Toplum refahının ülkenin tüm bireyleri kapsayacak şekilde geliştirilmesi ve bunun sürdürülebilir olması için bireysel ve kurumsal temelde sosyal sorumlulukların bilincinde olunmasına ve gerekli etkinliklerin gerçekleştirilmesine bağlı olduğunu vurgulayan Sözer Vurgun, “Eğitimin her basamağında ve her alanında üzerinde önemle durulması gereken sosyal sorumluluk bilincinin de gereği olarak coğrafya eğitiminde de evrensel ölçütlere ve çağın gerektirdiği eğitim anlayışına ulaşılması son derece önemlidir. Eğitimin giderek önem kazandığı günümüzde, dezavantajlı gruplar arasında yer alan görme engelli bireylerin de günlük yaşamlarını kolaylaştıracak ve bilgi edinmelerini sağlayacak ürünlerin tasarlanması ve yaygınlaştırılması bir lüks olarak görülmemelidir. Herkes için fırsat eşitliği, bağımsızlık ve özgürlük ilkesi sosyal sorumluluk bilincinin ve evrensel eğitimin bir gereği olarak coğrafi ürün tasarımında ve coğrafya eğitiminde de dikkate alınmalıdır.” ifadelerini kullandı. 

YORUM YAP