Soma Yeni Haber Gazetesi

CHP SOMA İLÇE BAŞKANLIĞI KADINLAR GÜNÜ MESAJI

CHP SOMA İLÇE BAŞKANLIĞI KADINLAR GÜNÜ MESAJI
2.969
08 Mart 2021 - 15:20

CHP Soma İlçe Başkanlığı 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyla yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Kadına karşı şiddet haberlerinin gölgesi altında 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyoruz. Son olarak Samsun’da bir anneye, beş yaşındaki kızının gözleri önünde yaşatılan şiddet hepimizi derinden üzdü. Hastanede tedavi gören annemize acil şifalar diliyor, kadına el kaldıranlara karşı en ağır cezaların uygulanması ile adaletin tecellisini bekliyoruz. Türkiye ne yazık ki kadına karşı şiddetin önüne geçilemediği, cinsiyet eşitliğinin sağlanamadığı ve kadın emeğinin sürekli olarak sömürüldüğü bir ülke durumuna geldi. Oysaki bundan yüz yıl önce Kurtuluş Savaşımız, kadın erkek ayrımı yapılmaksızın cephede dökülen kanla kazanılmış, Cumhuriyetimizin ilanı ile başlayan devrim sürecinde kadınlarımız baş tacı edilmiş, yapılan düzenlemeler ile kadına seçme seçilme hakkı verilmiş ve toplumsal eşitlik sağlanmıştı.
Cumhuriyetimizin ve Partimizin kurucusu, ebedi liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin!”
Cumhuriyet Halk Partisi Soma İlçe Başkanlığı olarak, Ulu Önderimizin izinde kadınlarımızın ayağına bağlanan zincirleri kırmak ve kadına karşı şiddete dur demek için var gücümüzle mücadele edeceğimize söz veriyoruz. Tüm kadınlarımızın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun.”

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları’nın
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Basın Açıklaması

Sesimize ses olan değerli basın emekçileri, Emeğin hakkını ve eşit günlerin mücadelesini veren tüm kız kardeşlerim, Hepimizin Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun!
Bugün bizler, yerkürenin bütün kadınları, dayanışma içinde haklarımızı haykıracağız. Bizim için 8 Mart, sadece eşit ve özgür bir geleceğin iradesi değil, aynı zamanda hak mücadelesi veren tüm kadınlara saygı duruşudur.
Kadınlar tarih boyunca tüm toplumsal mücadelelerin en ön saflarında yer aldı. Sahip olduğumuz her hakta, edindiğimiz her kazanımda o cesur kadınların payı vardır.
Bundan 164 yıl önce, Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışan 40 bin dokuma işçisi kadın, kendilerine dayatılan ayrımcılığı reddetti. Binlerce işçi kadın, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve eşit işe eşit ücret talebi ile grev yaptı. Fabrika kapıları üzerlerine kilitlendi. O sırada çıkan yangında, kapı önüne yığılan barikatları aşamayan kadınlardan 129’u yanarak hayatını kaybetti.
Bu olay dünyanın her yerindeki kadınların öfkesini örgütledi, yaşamlarıyla bedel ödeyenlerin hak mücadelesi hiç unutulmadı. Yıllar sonra; 27 Ağustos 1910 tarihinde, Kopenhag’da 2. Enternasyonel’e bağlı Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’ndaki toplantıda, Clara Zetkin dokuma fabrikasında hayatını kaybeden kadınlar için 8 Mart’ın “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak anılmasını önerdi. Öneri oy birliği ile kabul edildi. O gün bugündür kadınlar, mücadelenin ve dayanışmanın örgütlü gücünü kutluyor. Her sokakta, her mahallede, her ilçede, her şehirde sesimiz daha gür çıkıyor.
Değerli basın emekçileri,
Bizim baharımız, 8 Martlarda alanları dolduran kadınların yan yana gelmesiyle başlar.
Peki bugün ülkemizde kadın erkek eşitliği açısından neredeyiz?
Dünya Ekonomik Forumu’nun 2020 yılı Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi’ne göre 153 ülke arasında 130. sıradayız. Bu yıl pandemi koşullarıyla derinleşen ekonomik kriz, kadınların yükünü daha da arttırdı.Kadınlar ve erkekler arasında hep var olan gelir eşitsizliği, bu dönemde iyice büyüdü. Geniş tanımlı kadın işsizlik oranı yüzde 43’e çıktı.
İktidar temsilcileri “lebalep” kongrelerde ülkeyi demokrasi şölenlerine boğduğunu iddia ederken, İstanbul Sözleşmesi’ni savunanlara, 8 Mart’ı kutlayanlara şiddet uygulanıyor, cezalar yağıyor. Kadına yönelik şiddeti protesto etmek için dans eden kadınlara dava açılıyor. Bu demokratik eylem, “Cumhurbaşkanına hakaret” noktasına getirilerek hapis cezası veriliyor. Diğer yanda ise kadınlara şiddet uygulayanlar, elini kolunu sallayarak sokaklarda dolanıyor. Kadınlar, saldırganlarıyla karakollarda barıştırıp evlerine yollanıyor. İktidar zihniyeti kadınlara “itaat et rahat et” anlayışını dayatıyor. Oysaki şiddet kader değildir, kederdir!
İstihdamda tutunabilen kadınların çoğu, düşük ücretle, sendikasızlıkla, işini kaybetme korkusuyla, uzun çalışma süreleriyle, mobbingle baş etmeye ve evine ekmek götürmeye çalışıyor.
Kadının emeğini yok sayanlara haykırıyoruz: Her kadın emekçidir! Kendisinin, çocuklarının, ailesinin ve toplumun geleceği için insanca yaşam kavgası verir.
Biz Cumhuriyet Halk Partili Kadınlar olarak; bu kavganın da, bu taleplerin de, geleceğin aydınlık günlerini barındıran bu umudun da yılmaz savunucularıyız. Bizler, haklı mücadelemizi örgütleyerek tarihe yön verenler olacağız.
Emek biziz. Umut biziz. Mücadele biziz. Halk biziz. Halkın iktidarını da bizler kuracağız.
Kutlu olsun 8 Mart! Dayanışma olsun, yaşam dolsun, cesaret olsun…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.